Rozpitvanie Nesvätej Trojice (Dawkins, Harris, Hitchens)

Autor: Andrej Zeman | 8.2.2008 o 19:08 | Karma článku: 3,76 | Prečítané:  1719x

Alebo ako sa tvorca počítačových hier pustil do vyvrátenia argumentov "nových ateistov".

Theodore Beale, tvorca počítačových hier, prispievateľ do amerických periodík a autor kresťanských sci-fi príbehov, vystupujúci pod pseudonymom Vox Day (Vox Dei = Boží hlas) sa rozhodol zasadiť "novým ateistom" úder. Zďaleka asi nie rozhodujúci, ale úder.

Jeho kniha "The Irrational Atheist: Dissecting the Unholy Trinity of Dawkins, Harris, and Hitchens" ("Iracionálny ateista: Rozpitvanie Nesvätej Trojice Dawkinsa, Harrisa a Hitchensa") má byť odpoveďou na diela týchto v zahraničí prominentných predstaviteľov ateizmu. Veľakrát už z nich boli obvinení zo zlého prezentovania faktov, chápania náboženskej viery, ale i samotného chápania vedy, na ktorej si toľko zakladajú (napr. zachádzajúc mimo definíciu vedy, tvrdiac, že veda vie vyvrátiť náboženskú vieru alebo Hitchensovo známe: "náboženstvo všetko otrávilo" ) Christopher Hitchens je známy i vďaka jeho článkom v sobotnej prílohej Fórum denníka SME.

Knihu nemám celú prečítanú a pokiaľ nebudem na jej poslednej stránke, nevyjadrím sa k nej. Zatiaľ však má napr. na Amazone dobré hodnotenie. Článok píšem preto, lebo od 1.2. knihu si je možné stiahnuť zadarmo TU . Samozrejme, v angličtine :)

Z jej úvodu:

"Hoci som veriaci - presnejšie povedané evanjelický kresťan nepatriaci do žiadnej denominácie - mojím cieľom nie je obhajovať Boha či argumentovať za pravdu mojej náboženskej viery. namiesto toho sa snažím obhajovať tých, ktorí boli uvedení do pochybností o svojej viere a oklamaní tým, že sa budú cítiť istejšie pri nedostatku ich viery na základe mylných, chybami preplnených diel týchto troch ľudí."

"Nejedná sa o teologickú prácu. Jej text neobsahuje žiadne argumenty za existenciu Boha alebo nadprirodzena. Taktiež nepojednáva o evolúcii, kreacionizme, veku zeme, či inteligentnom dizajne. Neobsahuje žiadne biblické argumenty. Na útoky proti argumentom, tvrdeniam a záverom "nových ateistov", mojimi jedinými zbraňami sú sekulárne zbrane rozumu, logiky a historicky dokumentované, voľne overiteľné fakty. Nie je to kniha o Bohu. Je o tých, ktorí ho chcú nahradiť."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.

stĺpček petra tkačenka

Vojak aby riskoval život?

Podľa Fica Slovensko občas do cudziny pošle vojakov, ale len tam, kde im nehrozí žiadne riziko.


Už ste čítali?