reklama

Bloger a Sokrates: Objektívne vs. relatívne hodnoty 3/8

Tretia čast rozhovoru o hodnotách. Námietka: Hodnoty ako produkt spoločnosti musia byť subjektívne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Sokrates: ... Takže tým si vypustilmačku z vreca. Nakoniec aj ty veríš v objektívne hodnoty. Minimálne v praxi.Tvoj teoretický subjektivizmus bol len tvojim prevlekom.

Bloger: Dobre teda, Sokrates.Vyhral si prvé kolo. Poďme teraz na môj druhý bod, oukej?

časť 3/8


Sokrates: Táákže - akáže dobrota v podobe argumentu nás to teraz čaká?

Bloger: Ha! Nebude to žiadnapochúťka, Sokrates! A ak áno, tak si teraz na nej pochutnám len ja! Všakuvidíš. Môj druhý argument je, že sme všetci podmienení našou spoločnosťou.A takisto sme rozdielne podmienení rôznymi spoločnosťami. Keby som sanarodil medzi hinduistami, vyznával by som dnes hodnoty ako hinduisti.A podobne, veď chápeš.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sokrates: Áno aj nie. Musíš mi k tomu povedať, čo to podľa teba dokazuje.

Bloger: Že hodnotypochádzajú z našej mysle, z našich hláv, Sokrates – od našich rodičov,učiteľov, a tak ďalej, a nie od niečoho objektívneho a nadradenéhoľudskej mysli. A to, čo pochádza z mysle je subjektívne, ako taképravidlá nejakej hry alebo trebárs nejakého športu – vieme sa natých pravidlách zhodnúť, ale vytvorili sme ich my. Podobne ako je to s pravidlami napríklad takého futbalu či hokeja.Vyzerajú ako čosi absolútne, ale to len preto, lebo sa ľudia na nichuniverzálne zhodli. Inými slovami – boli vytvorené dohodou, spoločnýmkonsenzom. Sú relatívne vzhľadom na ľudí, ktorí ich vytvorili. Nie sú to večné,objektívne pravdy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sokrates: Nuž teda, musímpovedať, že tento tvoj druhý argument sa veľmi podobá na ten prvý.

Bloger: V tom, že jetiež založený na fakte?

Sokrates: To nie. V tom,že si opäť mýli hodnoty a názory na hodnoty.

Bloger: Ach jaj! Dúfal, somže s tým opäť nezačneš.

Sokrates: Nezačal by som, akby som nechcel hľadať pravdu.

Bloger: Tak, aký mášs tým teda, problém presne?

Sokrates: Musíme mať napamäti, to rozlíšenie, ktoré sme už predtým spravili. Dané spoločnostiv nás možno podmieňujú názory na hodnoty, ako si aj povedal. No to ešteneznamená, že spoločnosti v nás podmieňujú aj hodnoty – jedine, že byhodnoty boli to isté ako názory na hodnoty. Ale práve o tom sa bavíme,pamätáš? To je ten záver, na ktorý máme alebo nemáme prísť. Nemôžeš ho teda,použiť v rámci svojho argumentu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bloger: Dobre, či už takalebo onak... Nevyhneš sa tomu - spoločnosti nám určujú naše názory na hodnoty!

Sokrates: Určujú alebopodmieňujú?

Bloger: A v tom jeaký rozdiel?

Sokrates: Štetce a paletamaliara síce podmieňujú, ako bude vyzerať jeho obraz, no v rámci možnostísvojich podmienok je stále slobodný vytvoriť, aký len obraz chce. Rodičiapodmieňujú svoje deti, aby nekradli. No deti sa rovnako môžu rozhodnúť to neposlúchnuť. Ak si niečím podmienený, si stále slobodný. Ak si niečím určený,determinovaný, tak nie.

Bloger: Hmm... Nikde somnevidel, že by moje učebnice sociológie robili také rozlíšenie.

Sokrates: [so smiechom] Nuž, vieš, to preto, lebo ichautori nie sú žiadni filozofi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bloger: Hmm... No, stále sivšak myslím, že keby som sa narodil v hinduistickej rodine, mal by somhinduistické hodnoty.

Sokrates: A všetci, čo sanarodili do hinduistickej rodiny, vyrástli a prijali hodnoty tejtospoločnosti? Alebo sú v nej nejakí rebeli? Stanú sa niektorí hinduistinapríklad kresťanmi alebo marxistami?

Bloger: Nuž, máš pravdu. Noa? Niekedy to ľudia proste robia. Všetci však o tom vieme, prosím ťa. Aleto nedokazuje absolútne nič!

Sokrates: Je to skutočnosť,ktorú tvoj argument nedokáže vysvetliť. Vravíš, že spoločnosti v náspodmieňujú všetky názory na hodnoty. Ako však vysvetliť názory na hodnotyvzbúrencov? Tieto svoje názory na hodnoty nedostali od svojej spoločnosti, pretože sa postavili proti tomutosociálnemu podmieňovaniu. Od svojej spoločnosti ich jednoducho „zdediť“ nemohli– to by musela spoločnosť týchto ľudí podmieniť, aby sa tejto spoločnostinepodmieňovali!

Bloger: No, musím ísť sipekne v kľude sadnúť a porozmýšľať nad tým.

Sokrates: Som si istý, že prídešna to, že ich hodnoty sú iba podmienené a nie dané, fixne určené.

Bloger: Fajn, prijímam. Aleplatí, že sa učíme od rôznych spoločností rôzne hodnoty.

Sokrates: Ale nie úplne odlišnéhodnoty, ako sme už mohli vidieť. Žiadna spoločnosť nás neučí byť zbabelcamialebo byť sebeckí.

Bloger: Tak teda, do istejmiery odlišné hodnoty. Minimálne toto je fakt, Sokrates!

Sokrates: Tak sa teda pozrimebližšie na ten fakt. Vravíš o spoločnosti ako o nejakom agentovi,akomsi aktívnom činiteľovi. Spoločnosť tu reprezentuje učiteľov, súhlasíš?Predovšetkým rodičov.

Bloger: Hej, to áno. Aleprečo to musíš spomínať?

Sokrates: Lebo „spoločnosť“znie možno až príliš abstraktne, nekonkrétne. Ako to „čosi“, pred čím som sanemohol brániť pri mojom odsúdení – pred tým názorom doby, duchom času, pred Zeitgeistom. Je vždy dobré byť konkrétny. Nahraďme teda učiteľov za nášpojem spoločnosti v tomto našom argumente. Súhlasíš?

Bloger: Ak to pomôže – môžebyť.

Sokrates: Vravíš teda, žehodnoty sú subjektívne, pretože sa ich učíme od našej spoločnosti, to jest odnašich učiteľov?

Bloger: Presne tak!

Sokrates: Dokážeš sám zbadaťten skrytý predpoklad v tvojom argumente?

Bloger: Hmm... skrytý predpoklad? Daj mi teda,chvíľu... „To, čo sa učíme od našej spoločnosti je subjektívne, lebooo...“Sokrates, veď povedz, nezdržuj. Niektorí ľudia nemajú vždy radi naše dlhé rozhovory.

Sokrates: Ach, ale hľadaniepravdy a zamýšľanie sa nad ňou je hodné viac než všetok náš čas! A je tovlastne ona, čo mu dáva zmysel! Načo by nám inak bol? Och, prepáč, más pravdu -o tom nie teraz... Takže – stále nič?

Bloger: Pomôž, veď.

Sokrates: Povedal si, žespoločnosť v nás podmieňuje hodnoty a preto sú subjektívne.Z toho logicky vyplýva, že predpokladáš, že čokoľvek, čo je podmienenéspoločnosťou, je subjektívne. Už to vidíš?

Bloger: To z tohovyplýva a stojím si za tým. Čo sa ti na tom nepáči?

Sokrates: To, že to nie jepravda. Naša spoločnosť nám povie, ako sa hrá futbal, volejbal a basketbala tieto pravidlá subjektívne. Ale takisto nás spoločnosť učí zákony a pravidlá fyziky a matematikya tie nie sú subjektívne. Nevytvorili ich ľudia.

Bloger: Ach! A kto simyslíš, že asi tak píše tie knihy?

Sokrates: Knihya jazykové systémy vytvárame my, ale nie pravdu.

Bloger: Ako to môžešvedieť? Možno to všetko vytvára len naša myseľ!

Sokrates: Stačí, ak sa pozriešna ten rozdiel. Naša myseľ vie vytvoriťpravidlá nejakého športu. Tie nie sú dakde vznášajúce sa „vo vzduchu“, že bysme ich my ich zbadali a spísali. Môžeme ich jednoducho zmeniť, ak by smechceli. No naša myseľ pravidlá fyziky a matematiky objavuje. A tie zmeniť nemôžeme. Aj keby sme sa snažili.

Bloger: No, dajme tomu.A teraz čo?

Sokrates: Takže to, že sanaučíme niečo od našej spoločnosti, ešte neznamená, že to musí byť subjektívne.

Bloger: Ale ani učiteliamedzi sebou nesúhlasia! Rozliční učitelia učia rôzne veci! Nemôžu mať všetciobjektívnu pravdu – musia byť teda, subjektívni!

Sokrates: Úplne, úplne všetci?

Bloger: Všetci, áno.

Sokrates: A prečo bynemohli mať niektorí pravdu a iní sa mýliť? Práve tak, ako to platí vovede – rozliční fyzici môžu mať o daných veciach rôzne názory. Nie všetko je vofyzike poznané a odsúhlasené. Ale to neznamená, že fyzika je lensubjektívna, no nie?

Bloger: No, to nie.

Sokrates: Tak prečo todokazuje, že etika je subjektívna?

Bloger: Veď predsa – fyzikaje čosi iné!

Sokrates: V čom?

Bloger: Tá jeo skutočnom svete! Etika je len o našich ideáloch!

Sokrates: Raz a opäť –práve na to chceme prísť, či je tomu tak. Opäť si sa dostal do cyklickéhoargumentu tým, že predpokladáš to, s čím nemôžeš narábať. Redukuješskutočný svet na svete fyzikálny a predpokladáš, že tie, takpovediac, ideály nie sú objektívne reálne – že sú ibanaše, našim produktom.

Bloger: Stále však platí, žeučitelia fyziky sa zhodnú oveľa viac, ako učitelia etiky!

Sokrates: Fajn, čo však potomz toho vyplýva – aj keby sme prijali, že je tomu naozaj tak?

Bloger: Že etika je, samozrejme, potom subjektívna.

Sokrates: Len v tomprípade, ak prijmeš ešte jeden predpoklad. Vidíš, aký?

Bloger: Tak, počkaj. Už sado toho dostávam... „Učitelia etiky sa nezhodujú, preto je etikasubjektívna...“ Z toho vyplýva žeee...to, na čom sa učitelia nezhodujú, jesubjektívne.

Sokrates: Správne.A tvrdíš teda, že ten predpoklad je správny?

Bloger: Nuž, áno!A prečo nie?

Sokrates: Lebo, zdá sa, žeexistuje kopa výnimiek. Pozri sa napríklad na tú fyziku...

Bloger: Ale fyzika je iná!

Sokrates: A v čomže...?

Bloger: Tá je predsa o...

Sokrates: [s úsmevom]... skutočnom svete?

Bloger: Ach, áno. Vidím,vidím. Opäť tá istá chyba... Chápem. Všade mám podľa teba, chyby, Sokrates! Áno,viem, čo chceš dodať – že môj predpoklad je takisto chybný a že som eštepoužil pojem „hodnoty“ dvojzmyselne. [sklamaný]Mohlo to snáď dopadnúť aj horšie...?

Sokrates: [smejúc sa] Mohlo a aj dopadlo!Tvoj ďalší predpoklad je takisto chybný! Vyzerá to, totiž, že učitelia etiky sazhodnú na mnohých veciach – nazákladných hodnotách určite. A vedci sa takisto na všetkom nezhodnú.

Bloger: Už som ale spomenul,že v každom prípade sa zhodnú viac ako učitelia etiky.

Sokrates: A možnože anito nie! Mnohí súčasní vedci majú veľmi odlišné názory, ako mali vedciv minulosti, či nie?

Bloger: Áno, ale veď sajedná nezhodu v čase. Vedci v hociktorom dejinnom úseku však v priestoresúhlasia vo veľkej miere!

Sokrates: Dobre, ale čo z toho vyplýva? Učitelia etiky súhlasia v čase a vedci zase v priestore. Určujevšak čas alebo priestor pravdu?

Bloger: No, tak myslím, ženie. Tuším, že si to bol nakoniec ty, kto zničil môj argument a pochutnal sina ňom. Ale čo môj ďalší, Sokrates?! A ešte jedna vec - keď ma niečo opäť napadne, buď si istý, že sa ťa to nakoniec spýtam!

Sokrates: Budem nesmeirne rád. Na to tu sme. Poďme teda teraz, ďalej.

Andrej Zeman

Andrej Zeman

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu